Frezy monolityczne – wydajne i precyzyjne kształtowanie materiałów

Frezy do metalu
02.11.2023
Oceń wpis:

0 - 0

0
(0)

Frezy monolityczne - wydajne i precyzyjne kształtowanie materiałów


Frezowanie to obecnie jedno z najpopularniejszych rodzajów obróbki skrawaniem. Najczęściej wykorzystuje się do tego frezy monolityczne. W trakcie frezowania usuwa się z dużą precyzją i dokładnością materiał, wykonując skomplikowane kształty, które są niewykonalne innymi metodami. To sprawia, że metoda ta uważana jest za jedną z najbardziej wydajnych. Głównie ze względu na możliwość osiągnięcia doskonałej powierzchni o małej chropowatości.

 

Jak najprościej zdefiniować frezowanie?

To nadanie materiałowi/detalowi pożądanego przez nas kształtu, które wykonuje się w trakcie pracy na frezarkach. Frezy wieloostrzowe umożliwiają wydajny proces skrawania i mogą być używane na powierzchniach płaskich lub kształtowych. Jedną z grup frezów, które produkuje także nasza firma są frezy monolityczne. Charakteryzują się wykonaniem z jednego kawałka metalu, w przeciwieństwie do frezów składanych, które wytwarza się, łącząc ze sobą kilka części o odpowiednim kształcie. 

W związku z tym, że frezy są popularnie wykorzystywane w urządzeniach sterowanych numerycznie, zastosowanie wymaga, by były to narzędzia odporne na działające siły, ścieranie oraz wpływ wysokiej temperatury. Dlatego w frezowaniu na frezarkach CNC najczęściej najlepiej sprawdzą się frezy monolityczne. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju frezów stosuje się zasadę, że narzędzie powinno być znacznie twardsze niż materiał skrawany. Dlatego frezy monolityczne z węglika spiekanego można wykorzystywać do frezowania stopów tytanu, aluminium, żeliwa, stali nierdzewnej oraz obróbki zgrubnej i obróbki ogólnej.

 

Frezy monolityczne VHM naszej firmy

JG Precision Tools (producent narzędzi skrawających) w swojej ofercie posiada 10 różnych serii frezów monolitycznych, z których każdy ma inne zastosowanie. Oferujemy szeroki wachlarz nowatorskich rozwiązań wykonanych z węglika spiekanego, ale to nie wszystko. Produkujemy frezy na specjalne zamówienie naszych klientów, dostosowane do indywidualnych potrzeb, w tym także nowoczesne frezy ceramiczne.

Wśród naszych rozwiązań są między innymi: 

  • Frezy Humm Steel, które posiadają także funkcję wiertła. Dzięki połączeniu frezowania oraz wiercenia ograniczają potrzebne narzędzia i pozwalają zaoszczędzić niezwykle cenny czas na produkcji.
  • Frezy Humm Inox z wzmocnioną krawędzią i zataczanymi kątami przyłożenia. Ich unikalna budowa pozwoliła ograniczyć do minimum nabieranie oraz zacieranie materiału tylną częścią frezu.
  • Frezy kuliste Humm Ball i Humm Ball Q z krawędziami skrawającymi w kształcie litery “S”. Dzięki temu umożliwiają bardzo łagodną i płynną pracę w obrabianym materiale.
  • Frezy trochoidalne do obróbki szybkościowej przystosowane do pracy w twardych materiałach. Narzędzia te wykazują bardzo dużą odporność i wytrzymałość na adhezję oraz ścieranie.
  • Frezy z serii Humm Alu do obróbki stopów aluminium, przystosowane do pracy dzięki odpowiedniej grubości rdzenia.

Frezy VHM do metalu od JG Precision Tools

 

Monolityczne frezy ceramiczne

Jedną z ostatnich high-endowych nowości są frezy ceramiczne. Zapotrzebowanie na nie rośnie w związku z coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem stopów niklu w branży lotniczej. Pomimo wysokiej twardości frezów węglikowych, są one niewystarczające do wydajnej pracy w stopach niklu. Frezy ceramiczne umożliwiają pracę od 20 do 30 razy szybszą. Dlaczego?

Głównie ze względu na właściwości fizyczne ceramiki, która się nie nagrzewa. W trakcie frezowania ceramiką ciekawie widać, jak wióry nagrzewają się do czerwoności, a frez w dalszym ciągu pozostaje chłodny. W zależności od zindywidualizowanych potrzeb, oferujemy frezy ceramiczne przystosowane do specyfiki działalności naszych klientów.

 

Powłoki PVD – wsparcie trwałości frezów

Powlekanie frezów specjalnymi powłokami to jedno z rozwiązań, które ma za zadanie przesunąć ich granicę wytrzymałości i zwiększyć wydajność pracy. Nasi klienci coraz częściej oczekują od frezów wyższej wydajności i obniżenia kosztów końcowych. To nie tylko kwestia produkcji, ale także polityka zrównoważonego rozwoju, którą coraz częściej realizują polskie przedsiębiorstwa.

W JG Group posiadamy najnowocześniejsze urządzenia gwarantujące uzyskanie ekstremalnie twardych powłok PVD. Oferujemy trzy rodzaje naszych autorskich powłok PVD: M-lox, D-Lox i H-Lox. Są to powłoki dedykowane do narzędzi skrawających takich jak wiertła, frezy, rozwiertaki, noże tokarskie i mogą być nakładane na różne materiały, w tym także na elementy wykonane z węglika spiekanego, metali, azotków i borków.

Wszystkie wymienione wyżej powłoki nanosimy w technologii Sputter. To metoda polegająca na odparowaniu powłoki z katod i napyleniu jej na narzędzia. Zaletą technologii napylania jest to, że zapewnia ona wyjątkowo gładką powierzchnię wolną od defektów. Sprawia, to że na powierzchni nie występują krople, co znacząco obniża siły naprężeń w powłoce i wydłuża trwałość i żywotność takiej powłoki.

 

Stabilny proces produkcji w Twojej firmie

Dbasz o wydajny i stabilny proces produkcji w swojej firmie? Sprawdź nasze frezy monolityczne. Jako producent narzędzi skrawających opracowaliśmy serię narzędzi z linii Humm Mill, w bogatym wachlarzu wariantów średnicy i zmiennej geometrii ostrza.

Jeżeli są Państwo zainteresowani, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Z chęcią udzielimy wszystkich szczegółów.

📧 biuro@jg-group.pl | ☎️ +48 81 468 00 30