Case study – realizacja narzędzia do Power Skivingu

Narzędzia do Power Skivingu
30.10.2023
Oceń wpis:

5 - 2

5
(2)

Jak wygląda proces każdej realizacji w naszej firmie? W tym case study przedstawimy realizację narzędzia do Power Skivingu dla naszego stałego klienta. Opowiemy o tym, jak przeanalizowaliśmy potrzeby klienta, zaprojektowaliśmy narzędzie i przeprowadziliśmy proces produkcji. Sprawdź czy możemy pomóc także Twojej firmie w opracowaniu narzędzi dostosowanych do indywidualnych wymagań.

A więc zaczynamy. Kolejny projekt od naszego stałego klienta, gdzie zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie i produkcję narzędzia do produkcji kół zębatych metodą Power Skivingu. Najważniejsze szczegóły projektu:

  • wykonanie z węglika spiekanego,
  • narzędzie o kształcie trzpieniowym,
  • wysokowydajna powłoka PVD H-Lox z temperaturą utleniania 1200 °C,
  • kąt przyporu narzędzia – 20 stopni,
  • moduł zęba – 4.

Na czym polega Power Skiving? To nowoczesne podejście do obróbki, które umożliwia produkcję złożonych kształtów zębów z niezrównaną dotąd wydajnością. Opisywaliśmy dokładnie technologię skivingu w jednym ze wcześniejszych wpisów, dlatego jeżeli interesuje Cię więcej szczegółów, sprawdź nasz artykuł „Na czym polega Power Skiving?”. A teraz przejdźmy do szczegółów realizacji.

 

Research potrzeb klienta niezbędny do odpowiedniego projektu

Jak wygląda w praktyce taki początek? Zaczynamy od kontaktu z Klientem. Preferujemy spotkania telefoniczne oraz osobiste, by ograniczyć do minimum wszystkie niedopowiedzenia. Długa rozmowa, doprecyzowanie kwestii technicznych, termin wdrożenia narzędzia u Klienta. Mamy to!

Owocem każdej rozmowy telefonicznej, także w tym przypadku, jest dokumentacja techniczna, która wędruje do klienta do akceptacji. Chwila oczekiwania na akceptację dokumentacji i możemy przechodzić do kolejnego etapu. Jeszcze tylko konsultacja konstruktorów z technologiem i działem kontroli jakości na temat procesu produkcji oraz zakresu działań i przechodzimy do najlepszego, ale równocześnie najtrudniejszego zadania.

 

Przygotowanie procesu produkcji narzędzia do Power Skivingu

Przystępując do produkcji rozpoczynamy od przygotowania programu na maszynę, która zajmie się produkcją narzędzia i przygotowania profilu ściernicy do szlifowania. Schemat obliczeń do uzyskania gotowego narzędzia do Skivingu wygląda następująco:

Schemat obliczeń do uzyskania gotowego narzędzia - realizacja narzędzia do Power Skivingu.

Źródło: Manufacturing Process Skiving, 2020, ESCO GmbH

Zaczynamy od najprostszej czynności, czyli wypełnienia tabeli z wszystkimi parametrami koła zębatego, które chcemy uzyskać. Tak aby było możliwe wygenerowanie profilu przestrzeni międzyzębnej. Kształt ściernicy, który chcemy uzyskać jest odzwierciedleniem wrębu międzyzębnego. Ewolwenta koła bazowego którą otrzymujemy jest podstawowym elementem konstrukcji. Stanowi tym samym podstawę układu dla pozostałych elementów geometrycznych i określa ich położenie.

Na podstawie powyższych parametrów obliczamy kształt ściernicy, który wykorzystamy do szlifowania nominalnego narzędzia do Power Skivingu. Poniżej prezentujemy tabelę, która charakteryzuje podstawowe parametry ściernicy.

Ostatnim krokiem projektowania jest porównanie, a także aktualizacja profilu nominalnego, który uzyskamy z szlifu ściernicą, z profilem nominalnym koła zębatego. Po sprawdzeniu zgodności profilu mamy już gotowy program i kształt ściernicy.

Proces produkcji kończymy testami i wdrożeniem u klienta. Po zatwierdzeniu przez kontrolę jakości odpowiedniego kształtu koła zębatego i wszystkich parametrów mamy kolejnego zadowolonego klienta!

 

Podsumowanie naszych realizacji

Podsumowując, przejrzysty proces produkcji i możliwość kompleksowej obsługi klientów to zadania, które stawiamy sobie, by realizować założenia strategii naszej marki. W tym celu wdrożyliśmy szereg rozwiązań, w tym m.in. ustandaryzowaliśmy kontakt z klientami i skróciliśmy czas ofertowania do 24 godzin. To nasz przepis na zadowolonych klientów z realizacji. Chcesz przekonać się sam jak prowadzimy projekty? Napisz do nas ze swoim problemem lub pomysłem na narzędzie do wyprodukowania! JG Precision Tools to zaufany producent narzędzi skrawających w Polsce.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI