Wytaczak tokarski z tłumikiem drgań – jak działa i czym się charakteryzuje?

Noże tokarskie
06.11.2023
Oceń wpis:

5 - 3

5
(3)

Wytaczak tokarski z tłumikiem drgań z serii Humm Vibra

 

Zakres działalności noży tokarskich jest bardzo szeroki i nie sposób ich wszystkich scharakteryzować w jednym tekście blogowym. Dlatego w tym wpisie chcielibyśmy opowiedzieć Wam trochę na temat noży tokarskich do wytaczania, czyli tzw. wytaczaków. Czym się charakteryzuje i do czego służy wytaczak tokarski z tłumikiem drgań? Zapraszamy do lektury!

 

Charakterystyka i zastosowanie

Wytaczaki tokarskie używane są do wewnętrznej obróbki materiałów. W ich budowie wyróżnia się przede wszystkim trzon walcowy, który na samym końcu posiada spłaszczenia do montażu w uchwycie, w tokarce CNC. Najprostsze konstrukcyjnie noże są wykonane z litej stali z płytką lutowaną lub w wersji składanej z wymienną płytką skrawającą.

Lepsze konstrukcyjnie, z większymi możliwościami są oczywiście noże składane. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie trwałości takiego rozwiązania i wymiany samych płytek. Noże z korpusem monolitycznym i lutowaną płytką charakteryzują się maksymalną możliwością wytaczania do 3D. Co to oznacza? Ich wysięg w trakcie pracy równa się trzykrotności ich średnicy. Jeżeli średnica chwytu walcowego wynosi przykładowo 2 cm, to wysięg wynosi 6 cm. Powyżej tej długości nóż zaczyna drgać. Przy założeniu, że wszystko do obróbki zostało dobrane poprawnie i wysuwając taki nóż z oprawki powyżej długości 3D, nóż będzie wchodził w drgania, pracował mniej wydajnie, a także z niższą dokładnością.

Idąc krok dalej wymyślono noże łączone, z korpusem wykonanym z węglika spiekanego. Około 80-90% chwytu jest wykonane z VHM, a przylutowana końcówka jest stalowa. Przede wszystkim materiał ten cechuje się wyższą twardością i sztywnością, co powoduje, że noże nie wpadają tak szybko w drgania. Takie rozwiązanie jest wystarczające do głębokości wytaczania równej 5D i nazywane są nożami z tłumieniem pasywnym. Wewnątrz korpusu nie ma żadnej konstrukcji dodatkowo tłumiącej drgania.

 

Technologia noży tokarskich w tłumikiem drgań

Wysoka dostępność wytaczaków o konstrukcjach z tłumieniem drgań 3D i 5D poniekąd wymusiły na firmach rozwój technologii i poszukiwanie rozwiązań coraz lepszych. Noże z tłumieniem aktywnym wyróżniają się względem poprzednich konstrukcji zabudowanym wewnątrz systemem tłumienia drgań. Taki system jest zbudowany z tłumika tj. materiału o dużej gęstości i wysokiej masie. Tłumik jest umieszczony wewnątrz wytaczaka i działa w dużym uproszczeniu na zasadzie odważnika zawieszonego na gumie. W zależności od wielkości konstrukcji takie noże pracują do głębokości wytaczania rozpoczynającej się od 7D.  

Dostępne rozwiązania rynkowe i wysokie know-how naszych konstruktorów skłoniło nas do opracowania własnej konstrukcji wytaczaka tokarskiego z tłumieniem drgań. W ten sposób stworzyliśmy noże z serii Humm Vibra, których unikalny mechanizm antywibracyjny skutecznie eliminuje wibracje podczas procesu wytaczania do głębokości L/D=10. Dodatkowo dzięki wydajnemu ograniczeniu wibracji udało się nam znacząco skrócić czas skrawania.

 

Wytaczak tokarski z tłumieniem drgań Humm Vibra posiada swój opatentowany system montażowy wymiennych główek do wytaczania. Nikt na rynku nie posiada podobnego rozwiązania w tym aspekcie. Mimo kompaktowej budowy uchwyt pozwala przenosić duże obciążenia, a także skutecznie tłumić drgania. Co istotne, drgania nie wpływają w żaden sposób na nasz system montażowy. Ponadto wymienne główki w Humm Vibra nie ograniczają kształtu części roboczej. 

Opatentowany system montażu główki w nożach z tłumikiem drgań Humm Vibra

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą na wytaczaki tokarskie z tłumieniem drgań z linii Humm Vibra, dostępne w ofercie JG Precision Tools.