5-osiowe imadła centryczne – czym się kierować wybierając najlepszą opcję?

Imadła
07.11.2023
Oceń wpis:

5 - 6

5
(6)

Humm Clamp - 5-osiowe imadła centryczne

Rynek imadeł w Europie zdominowany jest przede wszystkim przez niemieckich producentów, którzy oferują swoje rozwiązania w różnych przedziałach cenowych. Decydując się na zakup odpowiedniego imadła 5-osiowego warto rozważyć, poza parametrami technicznymi i ceną, aspekty praktyczne, w tym użyteczność, możliwości konfiguracji, a przede wszystkim trwałość rozwiązania. Na co dokładnie warto zwrócić uwagę?

Rozważając dostępne opcje, już na pierwszy rzut oka widać spore różnice w wyglądzie i oferowanych imadłach centrycznych. Różnice wynikają ze sposobów montażu szczęk, budowy korpusu i szybkości wymiany elementów w imadłach. W przypadku produktu naszej firmy mamy do czynienia z najbardziej rozbudowaną modułową budową imadła. Wkładki w szczękach są wymienne, a szczęki wymieniane są bez użycia jakichkolwiek narzędzi. To generuje oszczędności kosztowe w przypadku uszkodzenia elementu przez operatora oraz oszczędności czasowe przy przezbrojeniu. Zmiana szczęk trwa mniej niż minutę!

 

Optymalne rozwiązania w budowie imadła

Wymienne szczęki do imadła centrycznego Humm Clamp

5-osiowe imadła centryczne Humm Clamp naszej produkcji, to produkty trwałe, w których odpowiednio dostosowaliśmy proces produkcji. Podeszliśmy odmiennie do sposobu ich projektowania, stawiając przede wszystkim na jakość i trwałość. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych, nasz korpus jest w pełni hartowany (nawęglany i podwójnie odpuszczany). To sprawia, że rowki teowe wewnątrz imadła się nie wycierają, a dzięki temu szczęki nie unoszą kostki przy chwycie. Dodatkowym atutem są prowadnice na korpusie, które zapobiegają skręcaniom poprzecznym szczęk. Jesteśmy jedyną na świecie firmą, która wykorzystała takie rozwiązanie (przynajmniej żadnej innej nie widzieliśmy). Prowadnice odciążają korpus i redukują obciążenia przenoszone przez wkładki w jego wnętrzu.

Modułowa budowa pozwoliła nam również na stworzenie wyjątkowo twardej wkładki ząbkowej w szczęce, przekraczającej 62 HRC. W konkurencyjnych rozwiązaniach nie stosuje się wymiennych wkładek, a z uwagi na skomplikowany proces frezowania ząbków w litej szczęce, twardość materiału nie przekracza 50 kilku HRC. Wysoka siła zacisku umożliwia stabilną obróbkę, chwytając jedynie za 3 mm kostki! Co to właściwie oznacza?

Jeden z niemieckich producentów posiada w swojej ofercie maszynę do pre-stampingu. Odciska ona ząbki w kostce i umożliwia pewne mocowanie przy obróbce. Modułowa budowa imadła Humm Clamp i zacisk przekraczający 35kN eliminuje konieczność działania maszyny do pre-stampingu. Ograniczamy w ten sposób koszty zakupu dodatkowych urządzeń.

Wkładki do imadła maszynowego z kilkoma rzędami ząbków

5-osiowe imadła centryczne – na jakie dodatkowe aspekty warto zwrócić uwagę?

Imadło powinno być przede wszystkim użyteczne dla operatora CNC. Jego proces powinien być stabilny oraz szybki i bez przestojów. Operatorzy CNC tracą wiele czasu na próby prostego ustawienia kostki, dokładając różnego rodzaju podkładki, gdzie w tym straconym czasie mogliby już dawno przystąpić do pracy, nie mierząc się z takimi problemami. A przecież w każdej branży kluczowa jest efektywność pracy i cenny czas. Jeżeli mowa o traconym czasie. Wysoka siła mocowania eliminuje potrzebę obróbki wstępnej, nawet bardzo krzywych kostek.

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem są koszty. W pracy nawet najbardziej doświadczonego operatora potrafią wkraść się błędy i pomyłki. Przefrezowana szczęka – czy zawsze musi oznaczać wysokie wydatki? W imadłach Humm Clamp wszystkie elementy można zakupić „na części”. Bez konieczności zakupu całego zestawu. Warto jednak pamiętać, że nie każde uszkodzenie oznacza zakupy nowych części. Nasze wkładki ząbkowe są symetryczne, dlatego wystarczy zamienić ją stronami i można pracować dalej!

Ostatnie, ale nie mniej ważne. Imadła Humm Clamp nie posiadają tzw. „martwego pola”. W standardowym zamocowaniu imadła HC-125-SET  zakres mocowania wynosi 0-95 mm. Przy obrocie szczęk o 180 stopni zakres ten wynosi od 93 do 180 mm.

Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładną specyfikacją naszych zestawów imadeł lub ich poszczególnych elementów, gorąco zachęcamy do odwiedzenia zakładki “5-osiowe imadła centryczne” na stronie JG Precision Tools. Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura, kontaktując się z nami telefonicznie bądź mailowo.

📧 biuro@jg-group.pl | ☎️ +48 81 468 00 30