Narzędzia do produkcji kół zębatych: regenerować czy kupować nowe?

Narzędzia do Power Skivingu
02.02.2024
Oceń wpis:

5 - 1

5
(1)

Regeneracja narzędzi do produkcji kół zębatych

Metody Fellowsa i Power Skivingu to dwa popularne sposoby obróbki skrawaniem wykorzystywane do produkcji kół zębatych. Choć narzędzia stosowane przy obu z nich mogą być drogie, ich regeneracja może przynieść znaczne oszczędności i szereg korzyści dla firm produkcyjnych.

Jak wyglądają metody produkcji kół zębatych?

Pierwsza z metod (Fellowsa) opiera się na dłutowaniu kół zębatych specjalnym narzędziem nazywanym dłutakiem Fellowsa. Dłuto ma kształt odpowiadający profilowi zęba koła zębatego i jest przesuwane w jednej płaszczyźnie (góra-dół) po powierzchni obrabianego przedmiotu, skrawając materiał i tworząc zęby. Działanie tej metody jest bardzo proste, jednak na rynku istnieją rozwiązania zdecydowanie wydajniejsze.

Mowa tutaj o Power Skivingu. To metoda, która wykorzystuje specjalne narzędzie przypominające kształtem koło zębate. Narzędzie to obraca się i przesuwa osiowo, ścinając materiał i tworząc zęby koła zębatego. Dzięki pełnej synchronizacji w procesie obróbki, narzędzie zazębia się z przedmiotem obrabianym. Jest przy tym popychane osiowo w kierunku jego osi, a przód (nazywany często dłutakiem) łuszczy profil produkowanego koła. W trakcie procesu tworzenia koła koronowego prędkość skrawania Vc generuje się przez odpowiednie nachylenie narzędzia przy obróbce.

Metoda Power Skivingu jest zdecydowanie szybsza i bardziej wydajna niż metoda Fellowsa. Wymaga jednak bardziej zaawansowanych maszyn i narzędzi. Mimo wszystko, niezależnie od sposobu obróbki kół zębatych, narzędzia wykorzystywane w obydwu metodach mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych za jedną sztukę. Inwestycja w takie narzędzia jest więc znaczącym wydatkiem dla każdego przedsiębiorstwa. W jaki sposób ograniczyć wysokie koszty zakupu takich narzędzi?

Regeneracja alternatywą dla nowych zamówień

Na szczęście zarówno narzędzia do dłutowania metodą Fellowsa i Power Skivingu można regenerować, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Taka regeneracja polega na ostrzeniu krawędzi skrawającej poprzez szlifowanie powierzchni natarcia czoła narzędzia. Przy tym zmianie nie ulega ewolwenta zębów. Jednorazowo przy regeneracji ściąga się około od 0,3 mm do 0,6 mm, a narzędzia mogą być regenerowane wielokrotnie. Koszt takiej regeneracji zamyka się w granicach kilkuset złotych, co stanowi ułamek ceny nowego narzędzia!

Dodatkowo proces regeneracji jest stosunkowo prosty i szybki. Wykonuje go się na specjalistycznych maszynach np. ANCA GCX (którą posiadamy w naszej firmie), a wszystko trwa zazwyczaj kilka godzin. Po zeszlifowaniu i preparacji krawędzi skrawającej, w kolejnym etapie na narzędzia nakładana jest specjalna powłoka przeznaczoną dla narzędzi do obróbki kół zębatych.

Powierzchnia narzędzi po procesie regeneracji

 

Najważniejsze korzyści z regeneracji

  • Wysoka oszczędność kosztów w porównaniu z zakupem nowego narzędzia.
  • Zwiększenie żywotności narzędzia i możliwość wielokrotnej regeneracji
  • Mniejsza ilość generowanych odpadów z korzyścią dla środowiska naturalnego

Regeneracja narzędzi do produkcji kół zębatych

Jeśli szukasz sposobów na obniżenie kosztów produkcji kół zębatych, regeneracja narzędzi jest wartym rozważenia rozwiązaniem. W JG Group świadczymy usługi z zakresu regeneracji takich narzędzi w średnicach od 60 mm do 240 mm. Posiadamy wszystkie niezbędne maszyny, by proces przeprowadzać na miejscu, bez pośredników. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoferować atrakcyjną cenę i szybki czas realizacji regeneracji. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem w celu omówienia wszystkich szczegółów.

☎️ tel. +48 81 468 00 30 📩 biuro@jg-group.pl