Czy polimerobeton to materiał, który zmieni oblicze obróbki CNC? Poznaj nasze lekkie systemy mocujące
W JG Group stworzyliśmy lekkie systemy mocujące HUMM MULTI, wykonane z polimerobetonu. Dzięki zastosowaniu tego materiału udało nam się zredukować masę o 45%, a także poprawić właściwości tłumiące drgania. Modułowe listwy HUMM MULTI ułatwiają montaż i demontaż elementów oraz pozwalają na mocowanie większej liczby elementów równocześnie. Czy polimerobeton to materiał, który zmieni oblicze obróbki CNC?
Historia polimerobetonu
Rozwój technologii HSC (High Speed Cutting) i rosnące wymagania w kontekście sztywności dynamicznej i statycznej obrabiarek skrawających spowodowały zmiany w ich projektowaniu. Wszystko po to, by zwiększyć odporność na drgania i oddziaływania cieplne, a także zmniejszyć zużycia materiałowe i zoptymalizować czas pracy.
Wymagania te są w większym lub mniejszym stopniu związane z korpusami. W tym kontekście odkryto, że optymalne wartości, spełniające wszystkie postawione wymagania posiada polimerobeton. Jego dodatkowym atutem jest niska waga w porównaniu ze stalą i żeliwem. Czy analizując właściwości polimerobetonu można postawić tezę, że sprawdzi się on w konstrukcjach imadeł i systemów mocujących? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Koncepcja powstania HUMM MULTI
W pracy operatorów maszyn CNC często można spotkać się z opinią, że potrzebują oni lżejszych systemów mocowania. W większości przypadków montaż, a także demontaż imadła muszą oni wykonywać własnoręcznie. Kilkukrotne przejście z imadłem od magazynu/półki do maszyny CNC, a następnie wychylenie się do środka i jego odpowiednie zamocowanie. Brzmi jak wyzwanie przy wadze obecnych rozwiązań. Taki montaż jest wymagający i męczący. Oczywiście nie chodzi tu jedynie o wagę, jednak to ona jest sprawcą większości problemów. Zmęczenie operatora i utrudniony montaż ciężkiego systemu potrafi znacząco wydłużyć czas przygotowania maszyny do pracy. Nie ma to nic wspólnego z dbałością o wysoką produktywność firmy. A przecież to obecnie duże wyzwanie przed którymi stoją firmy, wykorzystujące obrabiarki CNC.
W JG Group chcieliśmy wykorzystać dobre właściwości polimerobetonu, który nie jest wykorzystywany w takich konstrukcjach. Opracowaliśmy pierwszy dostępny na rynku system mocowania, którego korpus został wykonany z mieszanki stali i polimerobetonu. Co to znaczy? Przede wszystkim za wzmocnienie, a także stabilność konstrukcji odpowiadają wewnętrzne stalowe pręty, natomiast pozostała przestrzeń została wypełniona polimerobetonem.
W tabeli poniżej przedstawiamy porównanie właściwości stali i polimerobetonu. Stal jest obecnie najczęściej wykorzystywanym materiałem w takich narzędziach jak lekkie systemy mocujące. W tabeli zabrakło żeliwa, jednak jest to materiał, który coraz rzadziej wykorzystuje się w takich konstrukcjach. Już po pierwszym wierszu widać, jaka będzie różnica w wadze, korzystając z polimerobetonu. Materiał ma niższą wytrzymałość na ściskanie, jednak listwy mocujące mają mniejszą siłę zacisku w porównaniu z imadłami 5-osiowymi. Ten parametr nie jest w tym przypadku tak niezwykle istotny. Natomiast jeżeli obróbka ma być precyzyjna, to poza stabilnym zaciskiem ważne są właściwości tłumiące drgania. Jak widać w tabeli polimerobeton ma zdecydowanie lepsze tłumienie – ponad 10 razy!
Tabela 1. Porównanie właściwości stali i polimerobetonu.
Właściwości | Jednostki | Stal | Polimerobeton |
Gęstość | g/cm³ | 7,85 | 2,1-2,4 |
Wytrzymałość na ściskanie | N/mm² | 205-1200 | 140-170 |
Wytrzymałość na zginanie | N/mm² | 400-1600 | 25-40 |
Logarytmiczny dekrement tłumienia | – | 0,002 | 0,02-0,03 |
Właściwości HUMM MULTI i zalety zastosowania polimerobetonu
Pierwszym i najważniejszym parametrem jest waga naszego systemu mocowania. Udało nam się zredukować masę całej listwy o 45% względem listwy wykonanej z samej stali. Dzięki doskonałym właściwościom tłumiącym drgania, systemy HUMM MULTI zyskały dodatkowy atut nad klasycznymi imadłami.
Tak wysoka redukcja masy pozwala nam przygotować systemy, których korpus jest zdecydowanie dłuższy, umożliwiając tym samym montaż kilku elementów do obrabiania równocześnie. HUMM MULTI jest systemem modułowym, który pozwala na równoczesne obrabianie większej ilości elementów. Wszystko po to, by zoptymalizować i ułatwić pracę operatora maszyny.
Podobnie jak w przypadku 5-osiowych imadeł centrycznych HUMM CLAMP, zastosowaliśmy tutaj kilka rodzajów szczęk i wkładek, które mogą być wymieniane oddzielnie i konfigurowalne według potrzeb operatora w danej chwili. Dodatkowo montaż szczęk odbywa się przy pomocy jednej śruby mocującej. W ten sposób pracownik w trakcie pracy może w łatwy i szybki sposób poluzować śruby i zmienić rozstaw szczęk.
Seria HUMM MULTI niedługo pojawi się w ofercie dostępnej na naszej stronie internetowej, ale już dziś mogą Państwo zapoznać się z naszym katalogiem i dokonywać zamówień za pośrednictwem naszego biura, pisząc do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego lub bezpośrednio dzwoniąc na numer +48 81 468 00 30, a także pisząc na adres e-mail: biuro@jg-group.pl.