Na czym polega Power Skiving?

Narzędzia do Power Skivingu
19.04.2023
Oceń wpis:

5 - 1

5
(1)

Współczesne metody produkcji kół zębatych znacznie różnią się od typowych metod obróbki skrawaniem. Jest to dziedzina, która wymaga specjalistycznych narzędzi, stworzonych tylko i wyłącznie do produkcji kół zębatych lub wałów z uzębieniem. Obecnie najbardziej produktywną metodą łuszczenia uzębień kół jest Power Skiving.

 

Czym jest Power Skiving?

Power Skiving to szybka technika wytwarzania kół zębatych. Łączy frezowanie obwiedniowe i kształtowanie kół zębatych poprzez ciągłe „walcowanie” materiału z posuwem osiowym. Narzędzie wyglądem niekiedy przypomina koło zębate lub narzędzie do dłutowania metodą Fellowsa. Zostało jednak specjalnie zaprojektowane, aby po odpowiednim przystawieniu go do detalu oraz integracji obrotów detalu obrabianego i narzędzia, narzędzie „zazębiało się” z detalem obrabianym, wykonując jednocześnie pracę obróbczą.

Metoda Power Skivingu wymaga odpowiednich centrów obróbczych, a także w pełni zsynchronizowanych wrzecion do wysoce dynamicznych warunków procesu produkcyjnego. Podczas łuszczenia uzębień osie narzędzia i obrabianego przedmiotu przecinają się, a kąt krzyżowy osi ma kluczowe znaczenie dla wydajności skrawania. Układ osi skrzyżowanych tworzy prędkość względną między narzędziem a przedmiotem obrabianym. To właśnie ten ruch jest używany jako ruch skrawania.

 

Zalety i przewagi nad innymi metodami

Power Skiving łączy w sobie wysoką wydajność oraz oszczędność kosztową. Cały proces produkcji koła zębatego możliwy jest do zrealizowania przy użyciu wyłącznie jednej wielofunkcyjnej obrabiarki. Przekłada się to na znaczną redukcję kosztów. Ponadto pozwala na obróbkę uzębień od 6 do nawet 12 razy szybciej w stosunku do standardowych metod. To znaczy w porównaniu do dłutowania metodą Fellows’a czy obróbki obwiedniowej. Zapewnia przy tym większą elastyczność i lepszą jakość w stosunku do wyżej wymienionych metod.

Źródło: dr H. Stadtfeld, Power Skiving of Cylindrical Gears on Different Machine Platforms, Gear Technology, styczeń/luty 2014, s. 55

Jak przedstawia ilustracja powyżej kontakt narzędzia podczas obróbki uzębienia jest wielopoziomowy. Oznacza to, że narzędzie pracuje wydajniej, a obróbka jest płynna. Oczywiście przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu niż w przypadku obróbki przez dłutowanie czy frezowanie.

 

Niezawodna technologia w obróbce kół zębatych

Dzięki rozwojowi technologicznemu obrabiarek, obecnie Power Skiving jest metodą, która znacząco poprawia szybkość, obniża koszty, a także podnosi jakość w obróbce wielu typów kół zębatych. W JG Group opracowaliśmy serię narzędzi z linii Skiving+, cechujących się parametrami dopasowanymi do indywidualnych potrzeb każdego odbiorcy. Przy projektowaniu przyświecał nam cel stworzenia wytrzymałych frezów, mogących pracować pod wysokim obciążeniem przez długi czas. Przekonaj się sam jak sprawdzą się nasze narzędzia w Twojej firmie.

Sprawdź naszą ofertę