Oksydowanie stali i metali: wszystko o oksydowaniu, czyli czernieniu metali
Oksydowanie stali, znane również jako czernienie, to proces pokrywania powierzchni metalu warstwą tlenków żelaza. Nadaje on powierzchni charakterystyczny kolor od czarnego, przez bordowy, do ciemnych odcieni szarości. Warstwa tlenków żelaza działa jak bariera, chroniąc metal przed działaniem wilgoci, tlenu i innych czynników powodujących korozję.
Proces oksydowania – jak wygląda?
Istnieje kilka metod oksydowania stali, z których dwie najpopularniejsze to oksydowanie stali na gorąco i na zimno.
Prostszy z nich i mniej wymagający, czyli oksydowanie na zimno, nie wymaga stosowania roztworów chemicznych o wysokich temperaturach. Co istotne można go wykonać samodzielnie, bez wsparcia zewnętrznych firm. Proces należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia materiału do srebrzystości z wykorzystaniem papieru ściernego. W kolejnym kroku trzeba nałożyć na stal warstwę środku do oksydowania na zimno.
Trudniejszym procesem jest oksydowania na gorąco. Wymaga ono zastosowania dosyć silnych środków chemicznych i aplikowania ich na materiał w wysokiej temperaturze. Zapewnia jednak bardzo trwałą i o wiele bardziej estetyczną powłokę ochronną, względem oksydowania na zimno.
Jakie są zalety oksydowania stali?
- Największą zaletą oksydowania na zimno jest możliwość samodzielnego wykonania tego procesu. W sklepach dostępnych jest wiele preparatów do czernienia metali, dlatego możliwe jest jego wykonywanie w domowych warunkach. Dodatkowo w mocno przystępnych cenach. Środki do oksydowania zaczynają się już od 30 zł za małe buteleczki.
- Z kolei oksydowanie na gorąco zapewnia stali zdecydowanie wyższą trwałość i odporność na korozję. W procesie powstaje trwała powłoka z tlenków żelaza, która świetnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ścieraniem i korozją.
- Na koniec nie mniej ważna estetyka wykonania. Oksydowanie stali na gorąco nadaje elementom ładny czarny kolor. Taki efekt może być szczególnie pożądany w przypadku noży, broni, czy przemysłu motoryzacyjnego.
Jakie materiały nadają się do oksydowania?
Oksydowanie najczęściej stosuje się w przypadku stali wysokowęglowej. Kolejnym materiałem nadającym się do oksydowania jest aluminium. Proces oksydowania może być stosowany na aluminium, tworząc trwałą i odporną na korozję powłokę ochronną. Z kolei w przypadku np. biżuterii popularne jest oksydowanie miedzi lub mosiądzu, ale nie na gorąco. Pamiętaj, że w takich metalach wykorzystuje się specjalne środki do oksydowania na zimno.
Podsumowanie procesu oksydowania
Oksydowanie stali to prosty i skuteczny sposób na ochronę i zdobienie elementów stalowych. Proces ten można przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach przy użyciu łatwo dostępnych materiałów.
Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas pracy z chemikaliami i o dokładnym przestrzeganiu instrukcji, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
By osiągnąć profesjonalny efekt, zachęcamy do skorzystania z usług JG Group. Zajmujemy się produkcją narzędzi, które możemy poddać procesowi oksydowania na gorąco. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem.